Италијанска драма во Мелбурн – Фоњини го победи Карузо

Ss2

Драма на италијански начин. Вака може да се опише мечот помеѓу Фабио Фоњини и Салваторе Карузо, одигран во второто коло на Австралија опен Победникот беше решен во супер тај-брејкот, во петтиот сет, а на крајот драмата беше зачинета со вербална расправија помеѓу тенисерите.

Фабио Фоњини го победи Салваторе Карузо со 4/6, 6/2, 2/6, 6/3, 7/6 (14:12). Мечот траеше три часа и 47 минути.

Img 5587

Во првите четири сета воопшто немаше драма, во тие сетови, еден или два брејка беа доволни да се освои сетот.

За разлика од првите четири, петтиот понуди буквално се, особено тај-брејкот. Карузо успеа да поведе со 5:1, Фоњини се врати со четири поени во низа, потоа и да поведе со 8:7, а пропушти и две меч топки на 10:9 и 12:11, додека Каурзо имаше меч топка при резултат 11:10.

Италијанската пресметка на крајот доби и шестти сет. Откако се поздравија на мрежата Фоњини и Карузо започнаа жестока расправија, на италијански начин, мавтаа со рацете, викаа еден на друг, поради што луѓето од организацијата влегоа на теренот и ги раздвоија.

Фоњини во наредната рунда ќе игра против најдобриот Австралиски тенисер Алекс Де Минор.

> Италијанска драма во Мелбурн – Фоњини го победи Карузо <

ПО шест посни сезони ПСВ Ајндховен повторно е шампион на Холандија

Анчелоти: Рано е за славење, сакаме финале во ЛШ

Јокиќ по поразот од Минесота: Би сакал да имам клон за да можам малку да одморам