Утрински Весник
Спорт

Барса продаде дел од Студиото за да регистрира засилувањата

Барселона ја продолжува трката со времето за да успее да ги регистрира новите и фудбалерите што ги продолжија договорите.

dobivaj vesti na viber

Челниците на клубот направија важен чекор, продадоа 24 отсто од акциите на „Барса студио“ за околу 100 милиони евра на „Орфеус Медиа“.

Сумата што ја добија треба да им овозможи да пријават дел од играчите за првиот натпревар од Примера кој утре го играат против Рајо Ваљекано.

Повеќекратниот европски шампион моментално има само 17 пријавени играчи, а приоритет е што поскоро да се потврди соработката со Андраес Кристенсен и Франк Кеси, кои можат да го напуштат клубот како слободни играчи доколку не бидат пријавени пред првиот официјален натпревар на сезона.

До крајот на преодниот рок Барса ќе се обиде да ги доведе Маркус Алонсо од Челзи и Португалецот Бернардо Силва од Манчестер сити.

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации