Утрински Весник
Свет

Зошто Путин и Ким сакаат да бидат пријатели: постојат 3 главни причини

Зошто Путин и Ким сакаат да бидат пријатели: постојат 3 главни причини

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун отпатува во Русија на средба со својот колега Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Двете нации може да бидат корисни еден за друг и исто така имаат голем број заеднички работи, од заеднички непријатели до потпирање на Кина.

Зошто Путин и Ким можеби би сакале да бидат пријатели?

Би-би-си наведува три главни причини за ова.

Првата е дека и двајцата имаат работи што другиот ги сака. Северна Кореја може да ѝ понуди артилериски куршуми и друго оружје на Русија за нејзината војна во Украина.

Годините на затворање на границите и строгите санкции ја оставија Северна Кореја речиси без храна, гориво и пари. Можеби Ким ќе побара од Путин да ја сподели чувствителната технологија со него за да може да го подобри своето нуклеарно оружје, пишува медиумот.

Друга причина е што имаат заеднички непријател – Западот, САД. И Русија и Северна Кореја се под меѓународни санкции, и двете се соочуваат со меѓународна изолација.

Како резултат на санкциите, Русија стана сè позависна од Пекинг. Истото го направи и Северна Кореја.

Со или без договор за оружје, според Би-би-си, Русија испраќа порака до САД дека Москва ќе ги избере своите пријатели и никој не може да влијае на тоа.

Пјонгјанг, од друга страна, испраќа предупредување до Јужна Кореја да не се приближува премногу до САД.

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска одржаа тет-а-тет средба, која траеше повеќе од два часа по преговорите во проширен состав, соопшти прес-службата на Кремљ.

Средбата меѓу двајцата лидери се одржа во космодромот „Восточни“ во областа Амур во Русија. По средбата, почна официјалната вечера во чест на доаѓањето на Ким Џонг-ун во Русија.

Односите меѓу Москва и Пјонгјанг не треба да ги загрижуваат другите земји бидејќи тие не се насочени против никого, посочи Песков, коментирајќи ја средбата меѓу двајцата лидери.

„Сите други прашања се однесуваат само на нашите две суверени земји и не треба да се грижат за трети земји бидејќи нашата соработка е во корист на народот на нашите две земји, а не против некого“, изјави Песков за телевизијата „Русија 1“.

„Северна Кореја е наш близок сосед. И покрај сите коментари или повици однадвор, односите со соседите ќе ги градиме на начин што е корисен за нас и за нашите соседи“, нагласи Песков.

Тој додаде дека Русија ја задржува својата позиција во ОН кога се во прашање санкциите против Северна Кореја, но тоа не може, не треба и нема да биде пречка за развојот на руско-севернокорејските односи. Песков посочи дека градењето односи меѓу Русија и Северна Кореја се однесува и на чувствителните области, вклучително и војската.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина