Утрински Весник
Македонија

Жител на Прилепско, копајќи во дворот, нашол 50 рачни бомби

Жител на Прилепско, копајќи во дворот, нашол 50 рачни бомби

Вчера, во 13.40 часот, во СВР Битола, Б. И. (30) од с. Канатларци, Прилепско, пријавил дека при изведување градежни работи во својот двор во с. Канатларци пронашол 50 рачни бомби од италијанско производство, кои потекнувале од Првата светска војна.

dobivaj vesti na viber

Од овластено лице од Дирекцијата за заштита и спасување бомбите биле подигнати.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии