Утрински Весник
Свет

Зеленски за вмешаноста на Украина во нападите на „Северен тек“: Искрено, тоа е смешно

Зеленски: Киев останува гарант за безбедноста на храната во светот

Украина не е вклучена во нападите на гасоводот „Северен тек“, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„ Да бидам искрен, тоа е смешно“, им рече Зеленски на новинарите по неодамнешните медиумски извештаи кои ги поврзуваа експлозиите на гасоводот со проукраинските групи.

„ Информациите за наводната поврзаност на Киев со нападите на „Северен тек“ се шират за да се забави помошта на Западот за Украина. Мислам дека е многу опасно некои независни медиуми, кои секогаш ги третирав со голема почит, преземаат такви чекори. Мислам дека е погрешно, дека тоа функционира само во рацете на Русија“, рече Зеленски.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени