Утрински Весник
Свет

Зеленски: Во последните седум дена постигнавме напредок кај Бахмут

Зеленски: Не ни се заканува инвазија од Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинските војници кои учествуваат во контраофанзивата против руските сили постигнале напредок на јужниот фронт оваа недела и дека има одреден напредок во близина на источниот град Бахмут.

dobivaj vesti na viber

„Во изминатите седум дена постигнавме напредок во областа Таврие. Развој имаше и во областа Бахмут. Да, напредок“, рече Зеленски.

Генералштабот на украинската армија претходно објави дека украинските сили напредуваат во различни делови на регионот Доњецк, во близина на градот Авдијевка на фронтот, како и недалеку од Клишиевка, село во близина на Бахмут, кое се смета за клучно за повторно заземање на тој град.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина