Утрински Весник
Свет

Зеленски призна: Бахмут е целосно уништен и не е под украинска контрола

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово рече дека малку останало од Бахмут и дека градот е речиси целосно уништен.

dobivaj vesti na viber

Запрашан дали Бахмут сè уште е под контрола на Украина, Зеленски рече: „Мислам дека не е така“.

„За денес тоа е само во нашите срца“, додаде тој. „Мора да разберете дека од Бахмут не остана ништо, уништија се“, додаде Зеленски.

Русија вчера тврдеше дека ја презела целосната контрола над разурнатиот град, што го означи крајот на најдолгата и најкрвавата битка од 15-месечната војна.

„Тоа е трагедија“, рече Зеленски.

Нападот беше предводен од платеничките трупи на групата Вагнер, чиј водач Евгениј Пригожин претходно вчера изјави дека неговите војници конечно ги потиснале Украинците од последното изградено подрачје во градот.

Киев претходно го отфрли тоа тврдење.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил