Утрински Весник
Свет

Зарацин: Неопходно е да се најде решение за имплементација на Охридскиот договор

Зарацин: Неопходно е да се најде решение за имплементација на Охридскиот договор

Специјалниот пратеник на германската влада за Западен Балкан, Мануел Зарацин, денеска изјави дека е неопходно да се постигне напредок во изнаоѓање решение за имплементација на Охридскиот договор.

dobivaj vesti na viber

Тој пред новинарите во Приштина изјави дека безбедносната ситуација на северот е многу сложена и дека одговорот на такво нешто треба да биде јасен, пренесува „Економија онлајн“.

На прашањето како да продолжи дијалогот, Зарацин рече дека нема никакви информации, но дека двете страни мора да се потрудат.

„Се обидуваме да дадеме сè од себе, на крајот да покажеме дека сме пријатели на Западен Балкан, сакаме да им помогнеме на патот на сите шест земји од Западен Балкан кон Европската Унија, а ова е патување што ќе биде водено од мојот канцелар (Олаф Шолц), кој беше јасен за време на посетата на Приштина пред една година и три месеци, но, се разбира, политичката култура и политичките одлуки не може да се направат од Германија, ние можеме само да ги поддржиме нашите пријатели во преземањето на овие чекори“, изјави Зарацин.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина