Утрински Весник
Свет

Запалени американски знамиња на протестите пред Белата куќа

Screenshot 20240609 104238 Messenger.jpg

Илјадници луѓе се собраа пред Белата куќа вчера попладне за да протестираат против војната на администрацијата на Бајден во Газа.

Пропалестинските демонстранти носеа транспарент долг 3 километри, наречен „Црвена линија на народот“, како дел од протестот против одговорот на администрацијата на Бајден на војната во Газа.

На протестот беа пријавени инциденти, при што еден маж со шал, со симболи на Хамас на главата, мавташе со маската на Џо Бајден за време на протестот на пропалестинските демонстранти во Вашингтон. Маската беше испрскана со црвена боја за да претставува крв.

Некои демонстранти ги вандализираа околните споменици и запалија американски знамиња.

Собирот беше насочен против Израел и поддршката на Бајден за таа земја во конфликтот со палестинската екстремистичка организација во Појасот Газа. Демонстрантите го обвинија Бајден дека е „на погрешната страна на историјата“ и извикуваа „Слободна Палестина“.

Протестите беа организирани од коалицијата „Answer“, Советот за американско-исламски односи, Партијата за социјализам и ослободување и антивоената организација Code Pink. Овие организации се собраа за да го изразат своето незадоволство од американската политика кон Израел и Палестина.

Бајден се уште јавно не одговорил на протестите. Сепак, демонстрантите јасно го изразија своето незадоволство од неговата политика, извикувајќи „Еј Џо Бајден, се продаде“ и „Стоп за геноцидот“ во Појасот Газа.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа