Утрински Весник
Спорт

Захариевски се враќа крај езерскиот брег

Srgjan Zaharievski Struga Tl 3.jpg

Поранешниот тренер на актуелниот македонски фудбалски шампион Струга ТЛ, Срѓан Захариевски се враќа покрај езерскиот брег, овојпат како стратег на охридскиот прволигаш Воска Спорт. На дебитантот во елитното натпреаврување Воска Спорт и претстои битка за опстанок, па затоа по поразот во првото пролетно коло а гостувањето кај лидерот Шкупи (3:0), раководството на охриѓани одлучи да ја прекине соработката со црногорскиот стратег Миљан Радовиќ. Захариевски по заминувањето од Струга ТЛ во екот на минатата сезона откако го трасираше шампипонскиот пат со извонредни резултати во есенскиот дел од сезоната е без ангажман, иако неговото име се спонемуваше во повеќе наврати од екипи на домашната сцена, каде ги има предводено Пелистер и Металург. Постигнатиот договор на Захариевски и Воска Спорт деновиве се очекува да биде официјално потврден од охридскиот прволигаш.

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода