Утрински Весник
Македонија

За Ковачевски, членство во ЕУ до 2030 е амбициозна, но достижна цел

Ковачевски: Не размислувам за оставка ако не се изгласаат уставните измени

Лидерите на политичките партии на денешната средба му дале поддршка на премиерот Димитар Ковачевски за европскиот пат.

dobivaj vesti na viber

На средбата тој ги известил дека и од САД добил јасна, силна и недвосмислена поддршка, каква што земјата добива од независноста.

„Евро-атлантската интеграција на Македонија, нејзиниот демократски развој, но безбедноста и стабилноста, се особено важни за нашите стратешки партнери – САД. На денешната средба со нашите коалициски партнери се сложивме дека наша заедничка цел е земјата да оди напред, да се движи со демократскиот и прогресивниот свет. Нашата цел е полноправно членство во ЕУ до 2030 година, што е амбициозна, но достижна цел, и во оваа цел нè поддржуваат нашите стратешки партнери“, рече премиерот Ковачевски.

За ВМРО-ДПМНЕ, која ја блокира земјата на европскиот пат, премиерот Ковачевски, вели дека ќе мора да одлучи дали ќе се приклучи на проевропскиот блок или ќе остане во заложништво на Левицата.

Можете да прочитате

Македонската Армија се засилува и модернизира – Голем конвој со воени возила вечерва пристигна во Македонија

utrinskilogin

АМСМ: Оштетена e оградата на мостот на Вардар, на патот кај селата Орешани – Таор

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје