Утрински Весник
Спорт

За да не оди во Ливерпул: Гвардиола го сака Мекалистер во Манчестер Сити

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, е заинтересиран во тимот да го доведе фудбалерот на Брајтон и аргентински репрезентативец Алексис Мекалистер.

dobivaj vesti na viber

Медиумите на Островот потсетуваат дека челниците на Брајтон со недели преговараа со раководството на Ливерпул околу трансферот на Мекалистер на „Енфилд Роуд“, но сега во трката се вклучи и Сити.

Гвардиола е воодушевен од квалитетите на Мекалистер и сака „граѓаните“ да се обидат да го спречат трансферот на аргентинскиот фудбалер во Ливерпул. Шпанскиот стратег смета дека Мекалистер би бил идеална опција во ротацијата на Манчестер Сити доколку клубот го напуштат Илкај Гундоган или Бернардо Силва.

Мекалистер оваа сезона постигна 12 гола на 38 натпревари во сите натпреварувања, а лани со Аргентина во Катар ја освои титулата на Светското првенство.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига