Утрински Весник
Свет

Вучиќ: Некои луѓе од надвор не ја уништуваат Србија поради Вучиќ, туку Вучиќ поради Србија

Вучиќ: Некои луѓе од надвор не ја уништуваат Србија поради Вучиќ, туку Вучиќ поради Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на Инстаграм објави дека Србија е во тешка геополитичка ситуација.

dobivaj vesti na viber

„Некои луѓе од надвор не ја уништуваат Србија поради Вучиќ, туку Вучиќ поради Србија, за нив е важно Србија да биде што е можно послаба“, рече Вучиќ.

Тој изјави дека примерот на Белград на вода покажал дека „и покрај сите тешкотии, отпори и пристигнувања, кога сме обединети во желбата да ги туркаме работите напред, можеме да реализираме“.

Тој најави и дека во наредните денови ќе продолжи со посети на различни општини и области во Србија и дека повторно ќе прими граѓани во Претседателството.

Вучиќ синоќа објави уште една видео порака, веднаш по завршувањето на протестот „Србија против насилството“.

Во таа порака тој ги повика граѓаните на Србија на обединување, без разлика на разликите.

Можете да прочитате

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Албанската опозиција: Косово членка на НАТО – единствено решение за мир во регионот

Статуата на германскиот кардинал обвинет за сексуални вознемурувања отстранета од плочата пред катедралата