Утрински Весник
Бизнис

Во тек е етапната исплата на пензии

Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека етапната исплата на пензиите за месец мај е во тек.

dobivaj vesti na viber

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.05.2023 година (понеделник);
За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.05.2023 година (вторник);
За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 31.05.2023 година (среда) и
За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.06.2023 година (четврток).

Пензионерите кои користат платежна картичка, можат да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања, информираат од МТСП.

Можете да прочитате

Бектеши: Граѓаните да бидат спокојни, мерките се почитуваат, утре одлука за намалување на цените на пијалоците

Ковачевски: Со мерката „гарантирана цена“ овозможуваме поевтини производи од 10 до 40 отсто за заштита на стандардот на граѓаните

Од полноќ нови цени на горивата