Утрински Весник
Свет

Во судир на два приватни авиони во Мексико загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете

Во судир на два приватни авиони во Мексико загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете

Во судар на два приватни патнички авиони во северната мексиканска држава Дуранго загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете, соопштија државните власти.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила на мала земјена писта во градот Ла Галансита, во западниот дел на Дуранго, во понеделникот наутро, јавува indiatvnews.

Како што соопшти Државниот секретаријат за безбедност, двата авиони биле лесни авиони „цесна“ и се судриле додека едниот полетувал, а другиот слетувал, што довело до пожар во двата авиони.

„Во несреќата загинаа сите пет патници“, соопшти државната агенција.

Во тек е истрага за утврдување на причините за несреќата.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина