Утрински Весник
Македонија

Во Прилеп синоќа се пиело, па се возело – казнети 17 возачи

65 пијани возачи санкционирани на територија на СВР Битола

Во текот на изминатата вечер (01/02.09.2023) во периодот од 20.00 до 04.00 часот на подрачјето на Прилеп спроведена е акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол.

dobivaj vesti na viber

При контролата санкционирани се 17 возачи. За време на контролата биле санкционирани и 8 други видови прекршоци.

Акциските контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила за поголема безбедност во сообраќајот.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран