Утрински Весник
Свет

Во недела во Русија започнува нов круг мобилизација

Во недела во Русија започнува нов круг мобилизација

Во недела ќе започне нова рунда на регрутирање низ Русија, но новите регрути нема да бидат испратени да учествуваат во „специјална воена операција“ во Украина, соопшти руското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението објавено од Министерството за одбрана, беше нагласено дека регрутите нема да бидат испратени во „новите региони на Руската Федерација (окупираниот Доњецк, Луганск, Херсон, Запорожје)… ниту да учествуваат во задачите на специјалните воени операции“.

„Сакаме да нагласиме дека Генералштабот нема планови за дополнителни мерки за мобилизација“, се наведува во соопштението.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина