Утрински Весник
Спорт

Во Италија налози за апсење на Алегри и Паратичи?

Во Италија налози за апсење на Алегри и Паратичи?

И покрај тоа што Јувентус преку официјалн соопштение тврди дека истрагата околу клубот нема врска со „измама“, според италијанските медиуми, веќе се подготвува налог за апсење на сега веќе поранешниот претседател на Јувентус, Андреа Ањели и директорот на Тотенхем, Фабио Паратичи.

dobivaj vesti na viber

Овие вести доаѓаат откако цел борд на клубот даде оставка во понеделникот навечер, наводно да се намали притисокот кон клубот.

Според „Ла газета дело спорт“, но и новинската агенција „АНСА“, властите во Торино веќе подготвиле налози за апсење на Ањели и уште 14 луѓе во клубот кои минатиот месец добиле предупредување дека се под истрага. Тука го вклучуваат и Паратичи, кој беше спортски директор на клубот пред минатата година да замине во Тотенхем.

Јувентус, пак, преку официјалниот веб-сајт изрично отфрли дека некој е вклучен во финансиска измама.

Можете да прочитате

Ѓоковиќ закажа финална пресметка со Циципас на Австралија опен

Милан има само 2,8 милиони евра за трансфери

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии