Утрински Весник
Балкан

Во Брисел продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина за употребата на динарот во Косово

20240418074831 Big 730x400 28.webp.webp

Во Брисел денеска ќе продолжат разговорите во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина, а се очекува повторно главна тема да биде одлуката на Централна банка на Косово да ја забрани употребата на динарот во Косово.

Тоа е петтата рунда од дијалогот за оваа одлука на официјална Приштина.

„Одиме со надеж дека ќе најдеме решение за динарот, иако не сум оптимист, имајќи ја предвид неподготвеноста на Приштина да бара решенија преку компромис“, рече Петар Петковиќ, директор на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија.

Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, во понеделникот изјави дека ќе биде домаќин на главните преговарачи на Белград и Приштина подоцна оваа недела за нова рунда разговори, со цел да се најде привремено решение за луѓето засегнати од одлуката на Централната банка на Косово да го укине динарот.

Можете да прочитате

Вучиќ повикот од министерот Конаковиќ да ја посети Сребреница го нарече „покана за убиство“

Косово според АСК очекува да има околу еден милион и 600 илјади жители

Маќедонци: Косово е на само чекор од полноправно членство во НАТО