Утрински Весник
Свет

Во Брисел две лица загинаа во два одвоени инцидента

Fotojet 49.jpg

Две лица се убиени во Брисел во текот на ноќта во два одвоени инцидента во услови на пораст на криминалот поврзан со дрога, соопштија извори блиски до белгиската полиција.

Првиот вооружен напад во кој загина едно лице се случи на северот на Брисел, соопшти полицијата, додавајќи дека неколку часа подоцна се случил уште еден вооружен инцидент во близина на центарот на градот.

Насилството во Брисел е зголемено од почетокот на февруари поради улична продажба на дрога.

Пристаништето Антверпен, главното пристаниште за влез на кокаин во Европа, редовно е цел на вооружено насилство од банди, но Брисел досега беше главно поштеден.

Можете да прочитате

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел