Утрински Весник
Политички Партии

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а владата набавува октоподи

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а владата набавува октоподи

Лицемерната влада бара од граѓание да штедат, а тие аздисуваат со набавки на морски плодови. Службата за општи и заеднички работи при Владата среде криза ќе потроши над 20 илјади евра за морска храна. Ова е спротивно на најавите кои ги имаа во влада дека ќе ги редуцираат луксузирањата, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Да потсетиме дека милиони од народните пари беа потрошени среде криза за режано цвеќе, кафиња, набавки на службени возила, миење на службени возила, витрини, позлатени чинии, вилишки, лажици и ножеви. Самата власт призна дека иако знаеле за кризата во буџетот предвиделе 100 милиони евра непродукивни трошења, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата наведуваат дека клептоманите на власт, предводени од дезертерот Ковачевски може имаат ужасно ниска реализација на капитални инвестиции, ама затоа се махери за луксузирање. Оттука македонската економија пропаѓа, а народот тоне во сиромаштија. Ги имаме убедливо најлошите параметри на Балканот, најниска стапка на странски инвестиции, најниска стапка на раст на БДП, највисока инфлација, половина милион граѓани во сиромаштија и рекорден износ на задолжување.

Но Владата мува не ја лази што народот нема за леб, штом СОЗР набавува октоподи за министрите, се вели во соопштението.

Можете да прочитате

Општина Аеродром: И покрај пречките од централната власт, нема да дозволиме затворање на училиштата

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски се против ЕУ и сите стратешки одлуки на земјата

СДСМ: Поделби, кавги и внатрешни судири во ВМРО-ДПМНЕ само за пари и тендери