Утрински Весник
Политички Партии

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Груби се фалеа со странски надзор, а на крај промовираа договор со фабрика за гаќи

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Груби се фалеа со странски надзор, а на крај промовираа договор со фабрика за гаќи

Ковачевски и Груби се фалеа со странски надзор, а на крај промовираа договор со фабрика за гаќи, постои ли дно кое не можат да го пробијат? Ковачевски и Груби ја срамат Македонија, даваат тендер за надзор која нема еден ден искуство, а лиценцата ја добива во сред постапка за поднесување пријави, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ Лага беа тврдењата на Ковачевски и Груби дека надзорот оди кај странски експерти. 2/3 од парите одат кај фирмата за гаќи „Електра Солушн“ и „Евро Консалтинг“ на криминалец баран со меѓународна потерница.

Единствени странци во проектот се еден државјанин на Хрватска, адвокат, двајца од Србија, инженери, еден од Црна Гора и директорот на „ИРД“ од Италија кој ќе се наплати над 1 милион евра.

Најголемиот број од петте странци се вклучени во преговорите со изведувачот, и не се за надзор, надзорот 99% ќе се врши од страна на домашни лица. Лага е дека надзорот е скап заради странски експерти.

Ковачевски и Груби се фатени во шема која смрди на корупција, која очигледно само на ЈО не и мириса“ порачаа од партијата.

Можете да прочитате

РЕС одбележува една година постоење – Компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во енергетската криза

Ковачевски: Не трошиме за милионски жални врби, галии, стиропор туку го унапредуваме здравството

Демократски сојуз: Стејт Департментот алармира за корупција на владата, а СДСМ го саботира предлог-законот за борба против висока корупција