Утрински Весник
Политички Партии

ВМРО-ДПМНЕ: 120 милиони евра за проекти во над 40 општини, СДС нема отчет

ВМРО-ДПМНЕ: Понудата за евтини енергенси стои, а Ковачевски да прифати и дебата со претседателот Мицкоски на тема енергетска криза

120 милиони евра за проекти во над 40 општини каде градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ, СДС нема отчет, посочуваат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Над 120 милиони евра за проекти. Се реализираа или се отпочна со реализација во патна инфраструктура, градба на надвозници, клучки, нови улици, булевари или нивна реконструкција во вредност од над 36 милиони евра. Се изградија и реконструираа водоводни и канализациони мрежи за една година во вредност од над 20 милиони евра. За една година се отпочна со реализација на голем број на градинки низ цела Македонија. Денес речиси и да нема општина каде нема дополнет капацитет или градба на нова градинка, или приспособување на просторни услови за тоа. За само една година се почна со градба или реконструкција на градинки во вредност од над 9 милиони евра“, се додава во напишаното.

Според нив, се инвестира и во основните училишта.

„Секојдневно се врши некое хортикултурно уредување. За нови паркови и зелени површини се почнаа инвестиции во вредност од речиси 4 милиони евра, додека за зачувување на животната средина и проекти од оваа област се инвестираат нови 2 милиони евра. Во културата се вложени 2.5 милиони евра, додека пак за спортот и спортски објекти за најмладите се инвестира повеќе од 7 милиони евра. ВМРО-ДПМНЕ во општините каде е локална власт се грижи и за ранливите категории граѓани, за кои преку различни програми се предвидени 1.5 милиони евра“, велат од опозициската партија.

Можете да прочитате

СДСМ: Ковачевски има економски план, 2023 ќе биде година на пресврт и економски раст

ВМРО-ДПМНЕ: Нов удар по џебот на граѓаните, поскапите цени на услугите од Катастар се за да се покрие недомаќинското раководење

СДСМ: Томовски и Мицкоски како паразити од ВМРО-ДПМНЕ со тендери во ЕЛЕМ од 60.000 евра