Утрински Весник
Балкан

Виенската полиција за исчезнувањето на малата Данка: „Разговаравме со сведокот и го прегледавме видеото“

Devojche 1.jpg

Австриската полиција разговарала со авторот на видеото од Виена на кое се гледа девојче кое личи на малата Данка Илиќ, двегодишното девојче кое исчезна на 26 март во Бањско Поље кај Бор.

„Го интервјуиравме сведокот и го прегледавме видеото што тој го сними. Точните околности, особено дали се работи за исчезнато девојче, е предмет на истрага што е во тек и го спроведува криминалистичката полиција на Виена“, велат за „Дневник“ од виенската полиција.

Web

Австриската полиција беше контактирана од нашата полиција откако беше контактирана од маж кој на 30 март на трамвајска станица во центарот на Виена снимил девојче кое личи на исчезнатата Данка. Била придружувана од две жени, за кои се верува дека се Романки.

Виенската полиција не откри што открила, ниту пак открила информации за можни повици од граѓани кои би можеле да помогнат да се расветли овој случај.

Можете да прочитате

Грција нуди бесплатен одмор на туристи, 25.000 луѓе имаат право

Возач на камион од Србија пронајден мртов во Швајцарија

Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен