Утрински Весник
Македонија

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Полицијата почна да дозволува и граѓани кои не се пријавиле досега да се поклонат на гробот на Гоце Делчев.

dobivaj vesti na viber

Барикадите на надвозникот кај Кале остануваат и контролниот пункт мора да го поминат сите на кои одат кон црквата Св. Спас. Полицијата не дозволува групирање на повеќе од тројца луѓе, по тројца најмногу се пропуштаат и кон црквата.

Во долга редица на влезот на црквата Св. Спас, граѓаните мирно чекаат да стигнат на ред да се поклонат.

Дел од нив се имаат знамиња Вергина, а многумина носат и транспаренти на кои пишува „Гоце е Македонија“, „Смрт или слобода“ и слично.

Метеж има и на сите полициски пунктови околу црквата Св. Спас каде граѓаните во големи групи мора да поминат полициска контрола.

Можете да прочитате

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

Времето денес сончево и топло

Полициските униформи станаа тријазични