Утрински Весник
Македонија

(Видео) Започна Конгресот на СДСМ, се очекува потврда за кандидатурата на Пендаровски

030324.png

Со интонирање на македонската химна, пред неколку минути започна 27иот Конгрес на СДСМ, на која се очекува да се потврди кандидатурата на Стево Пендаровски за претседателските избори.

Пендаровски кој за втор мандат ќе се бори како независен кандидат поддржан од СДСМ денеска за неколку часа успеа да собере двојно повеќе граѓански потписи од потребните 10.000.

Web

По завршување на работниот дел на Конгресот и по носењето на одлуките, се очекува и обраќање од Пендаровски.

Можете да прочитате

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати каде било и под какви било услови, нека дојде и Мицкоски како осми шпицен кандидат

Шкријељ: Пендаровски е претседател на сите граѓани со визија за европска иднина

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати, нека дојде и Мицкоски како осми, шпицен кандидат