Утрински Весник
Македонија

(ВИДЕО) Започна 28. Конгрес на СДСМ

5f20bba9 2282 437e Bff9 5b1634dc25a6.jpg

Со интонирање на македонската химна, започна 28миот Конрес на СДСМ.

По отворениот дел од Конгресот, следува работен дел на кој ќе треба да се усвојат листите за пратеници во сите изборни единици.

Претходно во јавноста излегоа и носителите на пратеничките листи. Па така, во ИЕ1 носител ќе биде Димитар Ковачевски, во ИЕ2 Оливер Спасовски, во ИЕ3 Сања Лукаревска, во ИЕ4 Венко Филипче, во ИЕ5 Јован Митрески и во ИЕ6 Славјанка Петровска.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со ВМРО ДПМНЕ повторно ќе заглавиме во изолација

ДКСК препорача АСЈО да ја стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели

Маричиќ: Важна промена, државните енергетски компании ќе станат сопственост на граѓаните