Утрински Весник
Свет

(Видео) Вучиќ: Постои идеја Косово да биде примено во НАТО

(Видео) Вучиќ: Постои идеја Косово да биде примено во НАТО

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека постои идеја „лажната држава Косово да биде примена во НАТО“.

dobivaj vesti na viber

„За жал, таква опасност постои“, рече тој.

Вучиќ вели дека на Србија потребна и’ е одговорна политика и oти се залага за преговори и разговори.

„Мораме да се бориме Европа да сфати дека ние не сакаме да предизвикуваме конфликти“, рече Вучиќ.

Претседателот вели дека верува оти во следните два-три месеци ќе има нова дискусија, но не под овие услови.

Претходно денес во српскиот парламент дојде до викање, пцости и обиди за физичка пресметка за време на дебатата за европскиот предлог за Косово.

Во инцидентот учествуваа пратеници од Двери, движење Заветници, Народна партија и ДСС, кои го прекинаа Вучиќ скандирајќи и велејќи „Предавство“ и „Косово нема да го дадеме“, а потоа се упатија кон претседателот и се обидоа физички да го нападнат.

Можете да прочитате

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција