Утрински Весник
Свет

(Видео) Страшно невреме во Либија, 25 мртви, прогласена вонредна состојба и полициски час

(Видео) Страшно невреме во Либија, 25 мртви, прогласена вонредна состојба и полициски час

Голема медитеранска бура синоќа и утринава ја зафати источна Либија, при што загинаа најмалку 25 луѓе, а беа оштетени домови и патишта, соопштија медицински извори. Седум припадници на либиската национална армија се водат како исчезнати, изјави портпаролот на ЛНА, Ахмад Месмари.

dobivaj vesti na viber

Снимките на социјалните мрежи покажуваат луѓе заглавени на покривите на нивните возила обидувајќи се да добијат помош во големите поплави откако бурата Даниел ги погоди градовите Бенгази, Суза, Ал Бајда, Ал-Марџ и Дерна.

„Спиевме и кога се разбудивме, видовме вода околу куќата. Внатре сме и се обидуваме да излеземе“, изјави утринава телефонски за Ројтерс жителот на Дерна, Ахмед Мохамед.

Операциите за пребарување и спасување се во тек, изјавија очевидци. Властите прогласија вонредна состојба, затворија училишта и продавници и воведоа полициски час. Четирите големи нафтени пристаништа во Либија, Рас Лануф, Зуеитина, Брега и Ес Сидра, се затворени од саботата навечер веќе три дена, изјавија за Ројтерс двајца нафтени инженери.

Премиерот на привремената влада на Триполи, Абдулхамид Дбеиба, во неделата изјави дека им наредил на сите државни агенции веднаш да се справат со штетите и поплавите во источните градови.

Обединетите нации во Либија соопштија дека внимателно ја следат бурата и „ќе пружат итна помош за поддршка на напорите за локална и национална реакција“.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина