Утрински Весник
Македонија

(Видео) Стоилковски: Дали МВР регистрирала пиштол Глок на лице од листата „Безбеден град“?

(Видео) Стоилковски: Дали МВР регистрирала пиштол Глок на лице од листата „Безбеден град“?

МВР на Оливер Спасовски се обидува со молк да забошоти огромен скандал, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

dobivaj vesti na viber

„ Дали во МВР е регистрирано оружје, пиштол Глок, калибар 9 милиметри, на лице со одобрение за оружје, Шукри Асани од Сарај, роден 1996 година? Дали Шукри Асани од Сарај, роден 1996 година, е во првите пет на листата „Безбеден град“ за следење, листа на топ 50 поврзани со тежок криминал? А, зошто МВР, молчи за ова?

Комисијата за дозволите, одобренијата за оружје е составена од Оливер Спасовски, а водена од неговиот пулен Музафер Каришиќ. Скандалот е уште поголем со тоа што токму Каришиќ е творец на планот „Безбеден град“!

Творецот на овој план и список дава дозвола за оружје на лице во врвот на овој план и список!

Молкот повеќе не е опција за Спасовски, ниту за МВР, молкот е само обид да стивне скандалот којшто открива поврзаност, шурување на врвот на МВР на Спасовски со криминалот“ рече Стоилковски.

Можете да прочитате

Гостиварец изнајмил автомобил на 19 дена, па одлучил да не го враќа

(Видео) Реновирани два оддела на Клиниката за токсикологија

Петровска во Брисел: Одвојуваме повеќе од 30 отсто од буџетот на Министерството за модернизација на Армијата