Утрински Весник
Спорт

(Видео) Српскиот коментатор остана без глас по потегот на Богдановиќ

(Видео) Српскиот коментатор остана без глас по потегот на Богдановиќ

Кошаркарската репрезентација на Србија по пауза од девет години и Мундобаскетот во Шпанија, повторно ќе се бори за светската титула. Србите со спектакуларна игра во полуфиналето ја поразија Канда со 95:86.

dobivaj vesti na viber

Петмина српски кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени. Стрелците ги предводеше капитенот Богдан Богдановиќ со 23 поени, по 16 поени уфрлија Никола Милутинов и Огњен Добриќ, Милутинов имаше и 10 скока.

Богдановиќ на нешто повеќе од две минути до крајот стави точка на мечот, кога и донесе на Србија предност од 16 поени. Српскиот коментатор на „Спортклуб“, Дарко Плавшиќ емотивно ја проследи целата таа акција.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза