Утрински Весник
Македонија

(Видео) Претрес во Шипковица, пронајдена голема количина оружје и муниција, приведено едно лице

(Видео) Претрес во Шипковица, пронајдена голема количина оружје и муниција, приведено едно лице

Денеска (19.01.2023) од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и СВР Тетово, на улица “Полог”, лишен е од слобода У.М.(34) од тетовска Шипковица.

dobivaj vesti na viber

При преглед на патничко возило “опел астра” со тетовски регистарски ознаки, кое го управувал, била пронајдена една автоматска пушка и 50 куршуми “Лугер” калибар 9 мм. При претрес, извршен со наредба од Судија на претходна постапка од Основен суд Тетово, во неговиот дом се пронајдени 237 куршуми калибар 9мм, поголема количина на муниција од различен калибар, пиштол “Црвена застава” 7.62 мм со рамка со куршуми, пиштол “Глок 17” со рамка со куршуми калибар 9 мм, гасен пиштол, еден топовски удар, една полоавтоматска пушка “Кхан Армс” со 5 патрони.

Од страна на СВР Тетово во текот на утрешниот ден до надлезното Основно јавно обвинителство Тетово ќе биде поднесена кривична пријава за извршено кривично дело по член 396 од Кривичниот законик.

Можете да прочитате

Амбасадорите на Франција и Австрија на средба со претставници од Советот на амбасадори

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

На 6ти февруари ќе започнат преговорите за инфраструктурниот Коридор 8