Утрински Весник
Магазин

(Видео) Премиера на „Астероид сити“ во Кан

(Видео) Премиера на „Астероид сити“ во Кан

Голем број филмски ѕвезди се собраа во вторникот вечерта во Кан за премиерата на новата бајка на режисерот Вес Андерсон, научнофантастичниот филм „Астероид сити“.

dobivaj vesti na viber

Како и во неговите претходни филмови, актерскиот тим го претставува кремот на Холивуд со имиња како Џејсон Шварцман, Скарлет Јохансон, Том Хенкс, Стив Карел, Брајан Кренстон, Адриен Броди и Маргот Роби.

Од целиот тим отсуствуваше само Бил Мареј, кој се појавува во речиси сите филмови на Андерсон. Причина за неговото отсуство на премиерата е коронавирусот, од кој сè уште закрепнува.

Андерсон соработуваше на сценариото со Роман Копола, со кој претходно соработуваше на филмовите Kingdom of the Rising Sun и Dog Island.

Астероид сити (Asteroid City) е име на измислен пустински град на југозападот на САД. Дејствието на филмот се одвива токму во овој фиктивен град во 50-тите години на минатиот век.

Познат по кратер за метеори и опсерваторија, Астероид сити е домаќин на конвенција на млади научници кога НЛО го прекинува настанот.

Со овој филм, режисерот познат по својот уникатен визуелен стил, по третпат е во трка за главната награда на фестивалот. Негов последен филм што се натпреваруваше за Канската „Златна палма“ беше „Француски диспечер“ (2021).

Можете да прочитате

Хју Грант го доби својот ден на суд против весникот на Мардок

Готвач мавтал со нож дома кај Бенедикт Камбербеч

Џони Деп ги презакажа концертите поради фрактура на глуждот