Утрински Весник
Свет

(Видео) Пилоти на Флорида снимија редок временски феномен

(Видео) Пилоти на Флорида снимија редок временски феномен

Американски пилот снимил редок временски феномен за време на евакуацијата поради ураганот Идалија на Флорида.

dobivaj vesti na viber

Снимката од феноменот познат како пожар на Свети Илија или пожар на Свети Елмо беше снимен од пилотите од воздухопловната база МекДил.

Веб-страницата на воздухопловната база објави: „За време на евакуацијата, 50-тиот АРС го сними Огнот на Сент Елмо, временски феномен во кој се создава прозрачна плазма во атмосферското електрично поле“.

Се работи за речиси континуирано слабо до умерено електрично празнење во атмосферата придружено со светлина, кое се забележува на издигнати предмети (громобрани, јарболи, дури и на крилата и пропелерите на авионите).

Се појавува при силни грмотевици кога електричното поле во долниот дел на атмосферата е многу силно.

Можете да прочитате

Интерпол најавува глобална акција против крадците на автомобили

ЕК го казни производителот на  „милка“ и „тоблероне“ со над 337 милиони евра за задржување на високите цени

Во вторник во Египет продолжуваат преговорите меѓу Хамас и Израел