Утрински Весник
Македонија

(Видео) Нов протоколарен гаф на Сиљановска – Давкова

Dsc 05.jpg

Претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова денеска направи протоколарна грешка при посетата на Министерството на одбрана и Генералштабот на Армијата.

Имено, Давкова прво не застана во линија со министерот за одбрана и со началникот на Генералштабот на Армијата, туку исчекори еден чекор понапред.

Потоа, наместо по протокол да остане во линија со своите двајца домаќини, Давкова се заврте накај оркестарот, оддавајќи впечаток дека треба да им диригира на членовите на воениот оркестар.

Инаку и при стапувањето на функцијата претседател, Давкова го имаше промашено редоследот на завртувањето кон државното знаме и гардата, но тогаш ѝ помогна нејзиниот претходник Стево Пендаровски.

Можете да прочитате

Средба Коцевски – Јан Коп

Попладнево земјотрес во Скопје – 24info.mk

Никој не сака да ја менува компресорската станица во Клинички центар