Утрински Весник
Спорт

(Видео) Нотингем Форест си обезбеди опстанок и му ја врачи титулата на Манчестер сити

(Видео) Нотингем Форест си обезбеди опстанок и му ја врачи титулата на Манчестер сити

Нотингем Форест го победи Арсенал со 1:0, си обезбеди опстанок во Премиер лигата, Манчестер сити и математички ја одбрани титулата.

dobivaj vesti na viber

Победникот во претпоследното коло го реши најдобриот играч на „Шумарите“, Авонији во 19.минута од натпреварот. Напаѓачот на Форест го казни Арсенал, за нереализираниот зицер на Габриел Жесус во претходниот напад.

Арсенал ја имаше топката во своите нозе во 82 проценти од времето. „Топџиите“ имаа девет удари кон голот на Кејлор Навас, но не успеаја да постигнат гол.

Арсенал има два натпревари повеќе и четири бода помалку од Манчестер сити. Избраниците на Пеп Гвардиола ќе ја прослават титулата утре од 17 часот на свој терен пред мечот со Челзи.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема