Утрински Весник
Магазин

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари

„Не можете секогаш да го добиете она што го сакате“ (You Can’t Always Get What You Want), гласи насловот на една песна на „Ролинг стоунс“, а се чини дека со ова се согласува и фронтменот на легендарниот бенд, кој навести дека каталогот на „Ролинг стоунс“ може да оди во добротворни цели наместо да им го остави на своите деца.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за „Волстрит журнал“, Мик Џегер вели дека не планира да го продаде каталогот со песни на бендот од периодот по 1971 година, навестувајќи дека наместо тоа, би можел да го донира за добротворни цели.

„На моите деца не им требаат 500 милиони долари за да живеат добро,“ вели славниот музичар. „Ако биде дониран за хуманитарни цели, можеби ќе направи нешто добро за светот.“

Џегер има осум деца. Најстариот има 52, а најмладиот шест години. Најстариот син, Карис, го доби во 1970 година кога беше со актерката Марша Хант. Ќерката Џејд (51) ја доби една година подоцна со поранешната сопруга Бјанка Џегер.

Тој има четири деца со актерката Џери Хол – ќерките Елизабет (39) и Џорџија Меј (31) и синовите Џејмс (38) и Габриел (25). Лукас (24) се роди додека беше во врска со манекенката Лусијана Гименез Морад, а во 2016 година го доби своето најмало дете Деверо со кореографката и поранешна балерина Мелани Хемрик.

Во истото опширно интервју, Џегер препознава сличности меѓу сопственичките проблеми што Тејлор Свифт ги имаше со својата издавачка куќа и, раната музика на „Ролинг стоунс“. Имено, бендот сè уште ги нема авторските права на некои од своите најголеми хитови.

„Порано, индустријата беше во зародиш, немаше доволно луѓе да ве советуваат како што има сега. Но, сè уште се случува. Погледнете што се случи со Тејлор Свифт. Навистина не ги знам деталите, но очигледно не била среќна,“ вели Џегер.

„Ролинг стоунс“ на почетокот на овој месец го објави The Hackney Diamonds, прв албум по 18 години. Бендот ја објави и песната Angry која исто така се наоѓа на албумот, а деновиве обелодени и дел од песната што ја снимија со Лејди Гага и Стиви Вондер.

Можете да прочитате

Ова се трите најздрави намирници во светот

Два хороскопски знаци кои секому му одат на нерви

Наскоро ќе гледаме ретко порамнување на шест планети