Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Македонија лесно ја победи Малта во Ла Валета

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Топспорт во Малта,

dobivaj vesti na viber

Фудбалската репрезентација на Македонија ја победи Малта со 0:2 на гостински терен во Ла Валета и ги врати надежите за висок пласман, можеби и обезбедување бараж за ЕВРО 2024. Стрелци на головите за нашиот национален тим беа Елиф Елмас во петтата минута и Јован Манев во 41.минута од мечот.


Елиф Елмас донесе водство за Македонија во петтата минута со удар откосо од левата страна. Тој успеа да погоди во спротивниот агол.

Енис Барди и против Малта имаше одлично изведен слободен удар, но неговиот шут голманот Хенри Бонело го скроти пред гол-линијата. Вториот гол беше дело на Јован Манев во 41.минута. Тој со удар со глава успеа да ја затресе противничката мрежа.


Во 67.минута, по една одлична акција во која учествуваше речиси целиот тим, Алиоски шутираше откосо од левата страна и го погоди дирекот од голот на Малта.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања