Утрински Весник
Македонија

(Видео) Изгаснат пожарот кај Бељаковце

(Видео) Изгаснат пожарот кај Бељаковце

Изгаснат е пожарот кај селото Бељаковце, Старо Нагоричане.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувна околу 15 часот и се гаснеше од воздух и од земја, а во последниот час пет пожарникари го гаснеа последниот крак којшто го разгоре ветрот.

„Огнот го гасневме од 15 часот и изгореа неколку објекти. Успеавме да го изгаснеме овој пожар“, изјави командирот на ТППЕ Ранковце, Далибор Поповски.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов рече дека со тоа пожарот е ставен под целосна контрола. Гори на некои места, но тие се изолирани, а до раните утрински часови ќе бидат изгаснати и нема да има потреба од воздухоплови.

Ангелов претходно објави дека изгореа една стара напуштена куќа и една дрвена плевна.

Можете да прочитате

Груби – Викерс: Наши приоритети се железничката пруга Скопје – Драч, Клиничкиот центар и целосна дигитализација

Османи: Прилично сум сигурен дека Бугарија постојано ќе формулира нови барања

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?