Утрински Весник
Спорт

(Видео) Италијанска драма! Лече со пенал во 101. минута обезбеди опстанок во Серија А!

(Видео) Италијанска драма! Лече со пенал во 101. минута обезбеди опстанок во Серија А!

Виктор Осимен постигна два гола, но Наполи одигра само 2:2 на гости кај Болоња, додека Лече со гол од пенал во 101. минута стигнаа до 0:1 победа на гости кај Монца за да го осигураат опстанокот во лигата.

dobivaj vesti na viber

Во Монца, домаќините имаа шанса да дојдат до доцно водство и да ја продолжат неизвесноста на нече, но Кристијан Гиткјер во 84. минута утна пенал. Тоа не беше крајот на драмата, откако и Лече доби пенал во судиското надополнување, а нивниот млад напаѓаа. Лоренцо Коломбо остана смирен и го реализираше за опстанок.

Со победата, Лече дојде на 36 поени на 16. место, пет пред Специја и Верона пред последното коло. Откако Верона во 96. минута прими гол за 1:1 реми со Емполи последниот патник во Серија Б ќе се „бира“ меѓу двата тима – во последното коло, Верона гостува на Милан, Специја гостува на Рома, додека Лече дома ја пречекува Болоња.

Нигерискиот напаѓач го постигна својот 29. и 30. гол оваа сезона, стрелајќи во 14. и 54. минута од мечот за 0:2 водство, пред Луис Фергусон во 63. минута да намали на 1:2. Лоренцо де Силвестри во 84. минута израмни на 2:2 во меч кој немаше резултатски императив.

Можете да прочитате

Црвена звезда бара друг судија, навивачите на Партизан ќе го бојкотираат дербито

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“