Утрински Весник
Спорт

(Видео) Фиорентина во 129. минута го шокира Базел, сите европски финалиња со италијански клуб

(Видео) Фиорентина во 129. минута го шокира Базел, сите европски финалиња со италијански клуб

Фиорентина осигура и третото европско финале, во најновото натпреварување, Конференциската Лига Европа да има италијански претставник, откако во драматична завршница во 129. минута од продолженијата стигнаа до 1:3 победа над Базел.

dobivaj vesti na viber

Откако Интер е во финалето на Лигата на шампиони против Манчестер сити, а Рома ќе се судри со Севилја во финалето на Лига Европа, Фиорентина осигура меч со Вест хем за „конференциската“ титула.

По разочарувачкиот домашен 1:2 пораз од Базел, малкумина ќе се обложеа дека Виола ќе направи подвиг во Швајцарија. Но, тие постигнаа два гола преку Нико Гонзалез за 2:1 по 90 минути, по што во продолженијата во 129. минута, Антонин Барак да им донесе голема победа и финале.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 1/2 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ
АЗ Алкмар – Вест хем 0:1, прв меч 1:2, вкупно 1:3
Базел – Фиорентина 1:2, 1:3 по продолженија, прв меч 2:1, вкупно 3:4

Можете да прочитате

Надал за првпат елиминиран во првото коло на Ролан Гарос

Конте станува најплатениот тренер во Серија А

Синер ја помина првата пречка на Ролан Гарос