Утрински Весник
Свет

(Видео) Експлозии одекнуваат во Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

(Видео) Експлозии одекнуваат во Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Косовската полиција се обиде да ги растера Србите кои протестираат со солзавец за да ги спречи градоначалниците Албанци, избрани на неодамнешните спорни избори, да преземат должност во градовите со мнозинско српско население во северно Косово.

dobivaj vesti na viber

Градоначалниците беа избрани на локалните избори што косовските власти ги одржаа на 23 април во четири општини со мнозинско српско население, кои масовно ги бојкотираа изборите – учествуваа само околу 1.500 гласачи од околу 45.000 пријавени.

Пред општините во моментов нема инциденти, но ситуацијата е тензична, пренесува Спутник.

Како што јави дописникот на РТС, има повредени откако КФОР почнал да ги растерува Србите. Новинар од Танјуг јавува дека бил повреден кога шок бомба му паднала пред нозете. Има болки во ногата и мало крварење и не му била укажана помош“, пренесува Танјуг.

Косово онлајн објави дека двајца Срби се ранети, од кои едниот потешко. Двајцата се префрлени во КБЦ Косовска Митровица.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Radio Kontakt Plus (@radiokontaktplus)

Пред општинската зграда на Звечан, како и Зубин Поток и Лепосавиќ, има полициски сили на Косово и специјална полиција со шлемови и во целосна борбена опрема.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kosovo Sever portal/KoSSev (@kossevportal)

Помеѓу полицијата и граѓаните се припадници на КФОР во целосна борбена опрема, со штитови, шлемови, маски, панцири.

Во меѓувреме, во американската амбасада во Приштина се одржа средба со новите градоначалници од редовите на ДПК.

Можете да прочитате

Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори