Утрински Весник
Македонија

(Видео) Демонстрантите фрлија јајца по Обвинителството и закажаа нов протест следната недела во исто време

(Видео) Демонстрантите фрлија јајца по Обвинителството и закажаа нов протест следната недела во исто време

Неколкумина од демонстрантите во првите редови се издвоија пред топата и фрлија јајца кон зградата на Обвинителството, на протестот поради кражбата на лекови на Клиниката за Онкологија.

dobivaj vesti na viber

Демонстрантите пред Обвинителството извикуваа „Нема правда, нема мир“, „Оставка“, „Убијци“, а претходно со црвен спреј напишаа „Соучесници“.

Оставија и отпечатоци од црвени дланки, алудирајќи на „крвави раце“.

На транспарентите беа испишани пораки: „Колку вреди човечкиот живот“, „Убијци“, „Монструми“, „Убивате за профит“, „Сите ќе си лежите“.

Денешниот протест почна пред Владата, каде со црвена боја демонстрантите напишаа „Убијци“, а говореа и неколку лица кои од рак загубиле блиски од своето семејство, упатувајќи го гневот кон македонското здравство.

(Видео) Mајка се тресеше говорејќи за смртта на синот на протестот: „Хемотерапијата не беше успешна“
Демонстрант пред Влада: Секоја солза исплакана за мајка ми да им се претвори во години затвор, не се изборив за неа ќе се борам за вашите мајки

Иако во најавата на организаторите стоеше дека демонстрантите ќе протестираат пред Владата и Министерството за здравство, сепак собирот од владината зграда заврши пред Обвинителството.

Закажан е нов протест за следната недела, во исто време.

Народот излезе на улиците по објавата дека на пациентите на Клиниката за онкологија им биле давани физиолошки раствори, а скапите лекови против канцерогинете заболувања завршувале на црниот пазар. Случајот е во рацете на Обвинителството.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана