Утрински Весник
Свет

(Видео) Борбен авион се урна во Шпанија, пилотот се спаси во последен миг

(Видео) Борбен авион се урна во Шпанија, пилотот се спаси во последен миг

Борбен авион Ф-18 се урна за време на аеромитинг во воздухопловната база во Сарагоса, Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Пилотот на ловецот Ф-18 успеал да се катапултира пред авионот да се урне со силна експлозија.

Со повреда на ногата е префрлен во болница во Сарагоса и не му е загрозен животот.

Авионот се урна на територијата на воздухопловната база во Сарагоса и не му наштети на цивилното население, соопштија воени претставници.

Засега не се познати причините за уривањето на леталото.

Можете да прочитате

Протече нов нацрт договор на СЗО: „Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво