Утрински Весник
Спорт

(Видео) Богдановиќ влезе во историјата на СП

(Видео) Богдановиќ влезе во историјата на СП

Српскиот кошаркар Богдан Богдановиќ со 21 поен ја предводеше својата репрезентација во импресивната четвртфинална победа над Литванија (87:68).

dobivaj vesti na viber

На Светските првенства Богдановиќ со 404 поени на вечната листа го престигна легендарниот Дражен Петровиќ.

Богдановиќ е само шестиот играч во 21 век со повеќе од 400 поени и е 20. стрелец на сите времиња на Светските првенства.

Исто така, Богдановиќ постигна најмалку тројка на последните 23 натпревари за Србија на Мундијалите.

На овој начин се израмни со Кирк Пени и го израмни рекордот стар 30 години.


Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања