Утрински Весник
Магазин

(Видео) Авион полн со патници се лизга по мраз и кал, морничава снимка од слетување

Вознемирувачко видео го прикажува масивниот „ербас А320“ како се лизга на пистата по слетувањето на аеродромот во Вилнус во саботата по два часа патување од италијанскиот град Бергамо.

Авионот, во сопственост на литванската компанија „Авион експрес“, очајнички се обидувал да се стабилизира бидејќи експлозија од кал и вода го погодила леталото.

Реагирајќи бргу, пилотот херој на авионот успеал безбедно да го извлече леталото надвор од пистата и во безбедна зона, каде што сите патници и шестмина члена на екипажот можеле да се симнат, без да пријави никакви повреди, пишува „Дејли мејл“.

Долните делови на авионот биле оштетени, јавуваат италијанските медиуми, а инцидентот го принудил аеродромот да ги запре сите влезни и појдовни летови во саботата на два и пол часа пред повторно да се отвори за воздушниот сообраќај.

Фотографиите од последиците покажуваат дека авионот е покриен со кал од предниот дел до опашката.

Можете да прочитате

Влажните паметни телефони не се сушат во ќесичка ориз

Судски спор околу „Hotel California“ на „Иглс“

Ќе се снимаат четири животни приказни за легендарните Битлси