Утрински Весник
Спорт

(Видео) Антверпен, ПСВ и Копенхаген со последниот „билет“ за ЛШ

(Видео) Антверпен, ПСВ и Копенхаген со последниот „билет“ за ЛШ

Белгискиот шампион Антверпен, данскиот шампион Копенхаген и холандскиот шампион ПСВ Ајндховен се последните три учесници во групната фаза на Лигата на шампиони по реваншите во баражите.

dobivaj vesti na viber

Антверпен, кои лани стигнаа до најдраматичната титула во историјата на Белгија, ги победија АЕК Атина во Грција со 2:1, и заедно со победата од 1:0 на домашен терен сигурно стигнаа до групната фаза.

ПСВ Ајндховен, пак, го декласираше Глазгов Ренџерс со 5:1 по гостинските 2:2, додека Копенхаген одигра само 1:1 со полскиот Раков, но им беше доволна гостинската победа од 1:0 за место меѓу најдобрите.

Ждрепката за групите во ЛШ се одржува утре во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 2.МЕЧ
АЕК Атина – Антверпен 1:2, прв меч 0:1, вкупно 1:3
Копенхаген – Раков 1:1, прв меч 1:0, вкупно 2:1
ПСВ Ајндховен – Ренџерс 5:1, прв меч 2:2, вкупно 7:3

Можете да прочитате

Шампионскиот дрес на Чембрлен продаден за речиси 5.000.000 долари

Истрага против четворица играчи на ПСЖ поради навредливи песни

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд