Утрински Весник
Спорт

(Видео) Алмеида со планинска победа, Томас ја врати розевата маичка на Џирото

(Видео) Алмеида со планинска победа, Томас ја врати розевата маичка на Џирото

Велшанецот Герант Томас направи голем чекор кон победа на Џиро Д’Италија, откако на првиот сериозен планински испит го остави зад себе главниот ривал, Словенецот Примож Роглич на последното искачување за да го освои второто место на 16. етапа зад Жоао Алмеида и да ја врати лидерската розева маичка.

dobivaj vesti na viber

Додека Роглич покажа слабост на искачувањето до ски-центарот во Трентино, Алмеида беше супериорен во искачувањето од 21 километри, и остана покрај Томас, шампионот од Тур де Франс 2018, за да го победи во спринтерски финиш во последните 100 метри. Со победата и бонусот од 10 секунди, Алмеида сега е втор во генерален пласман со 18 секунди заостанување зад Томас. Роглич е трет во генерален пласман со 25 секунди послабо време.

Можете да прочитате

Монако и Олимпијакос испратиле понуди до Никола Миротиќ

Марчињак сепак ќе го суди финалето во Истанбул

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари