Утрински Весник
Магазин

Ѕвездите во Кан одмораат од црвениот тепих за да поддржат истражување на СИДА

Ѕвездите во Кан одмораат од црвениот тепих за да поддржат истражување на СИДА

Познати личности, меѓу кои и Квин Латифа, Џефри Рајт и Хајди Клум, направија пауза една ноќ од преполниот булевар Croisette на Канскиот филмски фестивал за да присуствуваат на собирање средства за истражување на СИДА во затскриен луксузен хотел во модерниот резорт Антиб.

dobivaj vesti na viber

„Сакав да бидам овде вечерва затоа што мислам дека тоа е толку прекрасна добротворна акција,“ рече Бејб Реџа, една од ѕвездите кои настапуваа во четвртокот.

Освен Реџа, Гледис Најт, Адам Ламберт и Халси ги забавуваа гостите, додека Квин Латифа беше домаќин на вечерта која вклучуваше модна ревија и аукција.

Целта на луксузната вечер беше да се соберат пари во име на amfAR, Фондација за истражување на СИДА, која исто така поддржува превенција на ХИВ, едукација за третмани и заговарање.

„Нашата цел е дека може да има лек за секого,“ рече извршниот директор на amfAR, Кевин Роберт Фрост на синиот тепих на настанот.

Во петок наутро, еден ден по настанот, организаторите објавија дека ѕвездите собрале над 15 милиони долари за истражување за СИДА.

Можете да прочитате

(Видео) Најдобриот филм за Спајдермен пристига во киносалите

Kели Брук, жената со најсовршено тело според научниците, долго време била аутсајдер во светот на модата

Ајрленд Болдвин го изостави тато Алек од посветата за семејството