Утрински Весник
Македонија

Ветровита вечер, а утре времето сончево и посвежо со мала до умерена облачност

дожд

Променливо облачно и со слаб локален дожд ќе ја поиневе вечерва, изнформираат од УХМР. Дува слаб до умерен, а во западните делови на места засилен ветер од западен правец. Долж Повардарието до крајот на денот и во текот на ноќта ветерот ќе се промени во северен и ќе засилува.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје ќе има повремен дожд и ќе почне да дува умерен до засилен северен ветер, што ќе се задржи и преку ноќта.

Сончево и посвежо со мала до умерена облачност ќе биде времето утре. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 7, а максималната ќе достигне од 8 до 14 степени.

Во Скопје в недела ќе биде сончево и посвежо со мала до умерена облачност. Ќе дува засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне 12 степени.

Поради разведрувањето во првите два дена од работната седмица утринските температури ќе се спуштат под нулата. Нов влажен бран со наоблачување и врнежи од дожд се очекува во среда.

Можете да прочитате

МВР со детали за сообраќајката во Чаир: Тешки повреди има 18-годишниот возач на моторциклот

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

СДСМ: По сите скандали на Милошоски тој треба да си даде оставка, нема образ да зборува за македонските интереси